Studentské a pomalé módní Brno
Tahle metropole je odnepaměti známá jako Moravský Manchester – není divu, obrovské továrny a velká produkce oděvních materiálů moderní Brno bez nadsázky vybudovala. Luxusní vily, školy i muzea vznikaly velkou měrou díky boomu spojenému s místním průmyslem. Jak si bývalá textilní velmoc stojí v době, kdy celý módní svět začíná zpomalovat? Překvapivě skvěle!
Novou kapitolu brněnské módní historie totiž píší mladí návrháři a studenti designu. Na rozdíl od jejich továrenských předchůdců ale volí mnohem pomalejší cestu – udržitelnost. Zero waste, upcyklace a alternativní materiály v módě se tu dokonce i studují. V Brně vznikl vůbec první podobně zaměřený český obor: Ekotextil design na SŠUD.
Návrháře jsme vyzpovídali během focení v brněnském kreativním hubu KUMST. Spolu s modelkami pózovala také hromada oblečení, kterou členové místního hubu vytřídili ze svých šatníků za pouhých několik dní. Oblečení je nyní součástí instalace výlohy KUMSTu k Fashion Revolution Weeku a po něm bude předáno brněnskému charitativnímu obchodu Nadace Veronica, kde je prodají a výtěžek podpoří environmentální projekty na jižní Moravě.
Hana Prchalová: moje svatebky se vynosí i po svatbě
Hanka aka To.get.her clothing tvoří pod svojí značkou upcyklované a environmentu přátelské svatební šaty a nově i daily wear.
David: Hani, jdou vůbec svatební šaty asociované s princeznovským střihem a kilometrem šifonu dohromady s udržitelností?
Hanka: Řekla bych, že jdou. Záleží jen na tom, jak k tomu člověk přistoupí. V dnešní době už se trend princeznovských svatebních šatů naštěstí okoukal a nevěsty jsou ve výběru svých šatů víc kreativní. Svatebnímu trhu v Česku teď vládne boho styl, což udržitelnosti trošku nahrává. Oblíbeným svatebním místem jsou staré stodoly a statky, k čemuž se perfektně hodí len, který já osobně považuji za asi nejekologičtější variantu mezí přírodními materiály. Moje zákaznice také často chtějí vynosit šaty i po svatbě. Zohledňuji to v tvorbě návrhu a často tak pro nevěstu tvořím hned 3 kusy oblečení, které dohromady vytvoří krásné svatební šaty, zároveň se však samostatně dají kombinovat s oblečením, které už nevěsta doma má.
David: A materiály? Klasický šifon to asi nebude, že?
Hanka: Udržitelná může být také volba materiálu – téměř ke všem polyesterovým látkám už existuje organická varianta. Já mám v portfoliu i organický biobavlněný tyl, vyšívané hedvábné organzy, nebo krásné biobavlněné krajky. Cena těchto látek je samozřejmě vyšší, protože se vyrábí v menším nákladu a samozřejmě i certifikace něco stojí. Nemyslím si ale, že by to byly až tak závratné částky. I polyesterová krajka bývá často velmi drahá. A abych se tedy dostala k těm princeznovským šatům… Pokud někdo opravdu touží vypadat jako Popelka a přesto chce jít udržitelnější cestou, doporučuji si šaty půjčit, nebo koupit z druhé ruky.
Sestry: volné ruce v šití i pití
Sestry jsou místní sourozenecká konstelace tvořená Evou a Hankou Prokopovými, společně šijí minimalistickou dámskou módu s nadčasovým designem a z kvalitních materiálů. Na focení nám půjčily kabát s ikonickým motivem kohoutí stopy.
David: K udržitelnosti vedete zájemce skrze kurzy šití – v čem jsou unikátní?
Hana: Asi unikátní v tom, že nenabízíme jenom kurzy Sew&Wine, kde pomůžeme zákazníkovi v přátelské atmosféře nad sklenkou vína si ušít svůj vysněný kousek, ale nabízíme i kurzy upcyklace. Se zákazníkem vymýšlíme, jak dát novou šanci jeho starším kouskům ze šatníku, které už třeba vyšly z módy, nebo je na nich nějaká estetická vada. Kurzy máme po 1-2 lidech – to nám dává také prostor pro větší individuální přístup.
Eva: Možná bych jen dodala, že je pro mě nejvíc, když si člověk po kurzu uvědomí, jaké úsilí bylo si ušít blbý tričko a příště v tom HMku popřemýšlí, jestli to triko za 50 opravdu stojí za to. Jinak unikátní jsou v tom, že nechávám klientovi volnou ruku v tom co chce šít a co chce pít.
Natálie Vencovská: Dánsko řeší udržitelnost komplexně, v Česku jde změna od spodu!
Natálie Vencovská je absolventkou brněnské SŠUD a zlínského ADO. Nyní studuje v Dánsku a v poslední kolekci pracovala s pleteninami, které díky svému zpracování mohou fungovat jako téměř bezodpadový materiál.
David: Ahoj, Naty! Proč jsi nazvala svoji kolekci 0,62030?
Natálie 0.62030 je kolekcí, která reflektuje na rychlý módní průmysl, který je v současné fázi zkrátka neudržitelný do budoucna. Je spíše jakýmsi “spouštěčem” dialogu, který je nutné na toto téma vést mezi různými odvětvími, které módní průmysl ovlivňují. 0.6 je referencí na šesté masové vymírání druhů, na jehož počátku jsme právě teď a 2030 je rokem, kdy už klimatická krize nepůjde odvrátit, pokud budeme v našem konzumu pokračovat tak, jako doteď. Módní průmysl a náš konzum jsou jedněmi z mnoha faktorů, které ke klimatické krizi buď přispějí, nebo ji odvrátí.
David: Liší se Česko přístupem k udržitelnosti od Dánska, kde aktuálně studuješ?
Natálie: Velmi, velmi a ještě jednou opravdu velmi. Jsou to naprosto dva jiné světy, těžko však je udat, jestli je jeden přístup lepší než ten druhý. V Dánsku se udržitelnost řeší na velmi vysoké úrovni, jde zde o celý komplexní systém, který pak ovlivňuje konzumenty, kteří jinak sami o sobě udržitelní nejsou vůbec. Naopak v Česku jde změna odspodu. Jsou to jednotlivci a individuální iniciativy, které se i doufejme postupně propracují k trochu komplexnějším strategiím a najdou si i své místo v politice a jejím zázemí.
Clora studio: materiály z babiččiny půdy
Barbora Horáková je také studentkou SŠUD a vytváří hravé limitované kolekce udržitelných kousků za zbytků pod značkou Clora Studio.
David: Pracuješ třeba se starými záclonami a jiným zánovním materiálem. Z čeho vznikala ta úžasně barevná mikina?
Barbora:Vznikla během silvestrovského dopoledne, kdy jsem po Vánocích poprvé zas sedla ke stroji. Látky, ze kterých je vytvořená, jsou deadstockový zbytky z babiččiny půdy, který jsem si v rámci vánočních návštěv odvezla domů. Taky mi zbyly nějaké kousky ze starých svetrů, které jsem eventuálně použila jako náplety. Celý proces byl vlastně o mojí potřebě udělat něco trochu crazy a hodně barevnýho, cítila jsem se v ten moment vyčerpaná z toho, jak všichni chodí v černým. Hnala mě potřeba vytvořit něco, co zaujme a stáhne pozornost na sebe. Taky jsem chtěla podtrhnout kouzlo vrstvení, trochu pošťouchnout případného nositele k tomu, aby se zamyslel i nad tím, co si obleče „pod“. Na to se často zapomíná a je to moc škoda. Vrstvení je pro mě um a záležitost vkusu a talentu.
Johana Skálová: tvořím materiál z českých oveček
Johana je také absolventkou brněnské Šuřky, aktuálně studuje ve Zlíně, na nové kolekci ale pracuje na chalupě uprostřed moravského venkova. Na focení nám zapůjčila jen lněné šaty a blůzku – nová kolekce totiž vzniká velmi pracně a pomalu, protože k ní sama tká materiál.
David: Proč jsi se rozhodla přejít k výrobě vlastního materiálu a jak jej vůbec vytváříš?
Johana: Svůj materiál vyrábím v rámci bakalářské práce. Chci takto navázat na bohatou historii textilního průmyslu v Moravské Třebové a okolí, které je mi velkou inspirací. Snažím se na ní navázat tím, že tkám ručně svůj vlastní vlněný materiál na dvoulistovém tkalcovském stavu. Používám vlnu hlavně z českých ovcí. Jde mi o lokálnost, udržitelnost, respekt k přírodě a tomuto řemeslu.
Módní revoluce začíná od studentů
Jak už zmínila Natálie Vencovská, v Česku se udržitelná revoluce tlačí „od spoda“. I proto je dobrým znamením, že nejmladší generace začínajících tvůrců už téma udržitelnosti a environmentální odpovědnosti aktivně řeší a stává se jeho ambasadory. Nezbývá jen doufat, že se tato zpráva postupně propracuje i k velkým českým značkám a výrobcům.
Credits:
Digital: Tereza Nossková, (www.instagram.com/terezasdiary/)
Analog: Evgenia Shamrikova (www.instagram.com/jss_film/)
Models: Valerie (www.instagram.com/valeriecholevov), Alexandra (Ely Managment, www.instagram.com/alexandra_mlcakova), Anna www.instagram.com/annadinh97)
Text: David Severa (www.instagram.com/severa.area/)
Styling: David Severa, Evgenia Shamrikova
Designers: Natálie Vencovská (https://www.instagram.com/jmenomejenatalie/), Johana Skálová (https://www.instagram.com/johana_skalova/), SESTRY (https://www.instagram.com/sestry__/), To.get.her – Hana Prchalová (https://www.instagram.com/to.get.her_studio/), Barbora Horáková – Clora (https://www.instagram.com/clora_studio/)
Korektura: Michaela Lysková