Így foglalkoztatunk mi (1. rész): Hatos Zoltán
A textil-és ruhaipari dolgozók helyzete (a COVID-19 válság tükrében)
Egyre több külföldi gyártóról derül ki, hogy a profitot az előállító munkások
jóléte fölé helyezik, de arról keveset hallunk, hogy a hazai vállalatoknál mi a
helyzet. Textil- és ruhaipari cégek vezetői nyilatkoznak a dolgozóik
helyzetéről és munkakörülményeiről. Első riportalanyunk Hatos Zoltán, aki a
nagy múltú, magyar tulajdonban lévő Unicon Ruházati és Szolgáltató Zrt.
operatív igazgatója.
Az 1950-ben alakult vállalat fő profilja a női felsőruházati termékek és a bútorhuzat gyártása. Az Unicon évtizedek óta kooperációs bérmunkában tevékenykedik.
Konfekciógyártásban elsősorban német, holland és francia piacra dolgoznak Európa jelentős divatcégei számára, a bútorhuzat gyártása pedig jelenleg az olasz piacra orientálódik.
„A termékfejlesztéseket és az új projektek teljeskörű
kivitelezését a legjobb ruha- és bútoripari technikai módszerekkel dolgozzuk ki
partnereink számára. Fontosnak tartjuk a teljes körű kiszolgálást, ezért a
logisztika egyes elemeire is nagy hangsúlyt fektetünk, a textiláru- és kellék
beszerzésétől a késztermék kiszállításáig, a hatékony árumozgatás optimális
kihasználtsága révén.“ – mutatta be a vállalatot Hatos Zoltán.
Az operatív igazgató elmondta, hogy a vállalatnál a munka törvénykönyve és
a kollektív szerződés szabályozza a munkavállalók védelmét.
A vásárlók pontos tájékoztatása a termékek előállításának körülményeiről mindig kritikus pont és alapvetően fontos témakör a nagyvállalatok esetében. Az Unicon vásárlói – magyarázta Hatos – „nagymúltú vállalkozások, melyek 1-2
havonta látogatást tesznek vállalatunknál, valamint a tárgyalásokon a cég gazdasági helyzetét is értékeljük, úgy a társaságunkra vonatkozóan, mint kitekintve a szélesebb gazdasági környezetre is, viszonyításképpen.“
A dolgozók egy napja a következőképpen alakul az operatív igazgató elmondása alapján: „a munkavállalók reggel időben megérkeznek dolgozni, majd munka, közben két munkaközi szünet van. Egy reggelire, egy pedig az ebédre a munka törvénykönyve és a kollektív szerződés által meghatározott mértékben, majd a munkaidő végéig ismét csak dolgoznak.“
A legideálisabb munkakörülmények biztosítása a nyári meleg közeledtével még aktuálisabbá válik. Hatos Zoltán ennek kapcsán elmondta, hogy a munkaterületük klimatizált, 24-26 C°-os munkakörnyezetben dolgoznak a
kollégáik. Ha valaki olyan környezetben dolgozik, ahol nincs hűtési lehetőség, akkor ott védőitalt és plusz szüneteket biztosítanak számukra.
A koronavírus-járvány még nehezebbé tette a munkaadók és a munkavállalók helyzetét egyaránt. Kíváncsiak voltunk, hogy az Unicon hogyan kezelte ezt a váratlan helyzetet.
„Nem bocsátottunk el egy dolgozót sem az elmúlt időszakban, mert egy felelősvállalkozás sem teheti meg ebben a helyzetben, hogy magára hagyja a munkavállalóit. Darabbéres munkavállalóink bérét a nem profilunkba vágó
termékek varrásakor (maszkok, halottas zsák, kórházi ruházat, kórházi pizsama) kiegészítettük minimálbérre. A vezető beosztású kollégák fizetését közös megegyezéssel egységesen a garantált bérminimum összegére csökkentettük, valamint időlegesen felfüggesztettük a bérpótlékok, fix összegű kiegészítések
kifizetését.“ Hatos hozzátette, „szabadságot, állásidőt és előre hozott fizetett
pihenőidőt kaptak a kollégáim a COVID-19 alatt, amit le kell dolgozniuk.“
Az operatív igazgató azt is elárulta, nem volt lehetőségük a megrendelt egészségügyi termékek gyártása miatt állami támogatást igénybe venni.
A munkavállalókat védő támogatásokra térve megtudtuk, az Unicon semmilyen támogatásban nem tudnak részt venni.
„Nagyon szívesen veszünk minden egyéb meglátást, információt a témában. Jelen helyzetben nem elfogadható a munkaerő-kölcsönzés, mivel a munkavállalót semmilyen érdekvédelmi szervezet nem védi. Egy bérelt munkaerő nem kap végkielégítést, ha felmondanak neki. Azok a vállalkozások, melyek felmondtak
a munkavállalóiknak, nem voltak tisztességesek, mert a profit érdekében bizonytalanságba küldték őket. A közmunka programban lévő munkavállalókat sem hívták be, így járandóságukat sem kapták meg.“
Hatos Zoltán kifejtette, számára ezek teljességgel elfogadhatatlan intézkedések,felelős munkaadó ilyet nem tehet, a profit érdekében sem.
„Senki nem tudta (tudja), meddig fog tartani tartani a zárlat, ígyminden tartalékot a munkavállalókért kell feláldozni. Sajnos, ha a partnereink elvéreznek, akkor még nagyobb erőfeszítés szükséges az új partnerek felkutatására. Vannak állami támogatások, amik ebben az esetben tudnak segíteni. Egy dolog biztos: munka magától nem lesz, csak ha keressük, megoldás csak akkor lesz bármire, ha erőfeszítéseket teszünk érte.“ – magyarázta.
Az Unicon nehezményezte, hogy nem született semmiféle szabályozás a 12 éven aluli gyermekeket nevelő, a közoktatási intézmények bezárását követően gyermekükre otthon felügyelő munkavállalók státuszát illetően, különös tekintettel azon munkavállalókra, akiknek munkaköréből adódóan nem volt járható út a home office.
Zárásként az operatív igazgató hozzátette:
„Az egészségügyi termékek gyártása kapcsán számítottunk állami megrendelésre, történt is a veszélyhelyzet kihirdetésekor egy gyártói azonosítás, kik azok a könnyűipari cégek, akik kapacitásukat fel tudják ajánlani/át tudják állítani egészségügyi termékek készítésére – végül egyetlen megkeresés sem érkezett az állami szektorból.“
Cikk: Zahorján Ivett
Szerkesztő: Pék Pál