Black Friday bojkott: mit tehetnek a divatmárkák?

By Fashion Revolution

4 years ago

A hatalmas kedvezményekről elhíresült és a túlfogyasztás szimbólumaként értelmezett Black Friday ebben az évben is lecsap, a COVID-19 járvány kitörése miatt pedig valószínűleg idén inkább az online térben ér csúcsára a vásárlási őrület. De lássuk, mit tehet egy divatmárka csapata, ha szeretne etikusan cselekedni a november végi akciódömping és fogyasztástámogató kampányok sűrűjében?

1.  Nem vesznek tudomást róla / BF ellenes csoportosulást indítanak

A fenntartható/etikus márkák számára valószínűleg a legegyszerűbb megoldás az, ha egyáltalán nem vesznek tudomást a Black Fridayről. Ezt tette az egyik legsikeresebb öko cipőmárka, a Veja is – nem tettek semmilyen említést azon a napon a kedvezményekről a közösségi média felületeiken, így kvázi teljesen kimaradtak belőle. Emelett döntött tavaly a Citizens of Humanity, a Sandqvist vagy a Nudle Jeans is.

Vannak azonban olyan brandek is, melyek nem maradnak csendben, de nem is a Black Friday akciókról szólnak kampányaik. A Make Friday Green Again akciócsoportot Nicolas Rohr indította, a környezetbarát Faguo márka alapítója, a törekvéshez pedig később 300 brand csatlakozott, olyanok is, mint például a JAN ‘N JUNE.

2. Bezárják az üzleteiket / alternatív eseményként használják a BF-et

Egy radikálisabb megoldás az, ha arra napra a márka bezárja üzletét, illetve lekapcsolja a webshopját. 2018-ban így tett Tomcsányi Dóri is, tavaly pedig például a csehországi székhelyű COPE is offolta e-boltját. Más márkák ezen a napon újrahasznosítási rendezvényeket, kezdeményezéseket indítottak, hogy arra ösztönözzék az embereket, hogy vizsgálják felül vásárlási szokásaikat, elemezzék a gardróbjukat, és a felesleges ruháikat adják el, javíttassák vagy ajánlják fel jótékony célra.

A spanyol ECOALF is újrahasznosítási kezdeményezést indított, míg az Egyesült Királyságban működő Raeburn létrehozta a „Buy Nothing, Repair Something” kampányt, melynek keretében az üzletüket bezárták, viszont varrodájukban egész nap fogadták azokat, akik szeretnék megjavíttatni ruháikat – persze tették ezt full ingyen, márkától függetlenül.

3. Felajánlanak jótékonysági célokra

A fenntartható márkák számára talán a legnépszerűbb Black Friday stratégia az volt, hogy bevételeik egy részét nonprofit szervezeteknek ajánlották fel. Pédául a transzparens gyártási modelljéről híres amerikai Everlane 300 000 dollárt gyűjtött az Oceana számára, mely társaság a tisztább óceánokért dolgozik. A Mud Jeans is egy óceánokkal kapcsolatos projektnek segített, ők a Sea Shepherdöt támogatták.

Az ARMEDANGELS minden megrendelés után 10 eurót adott a Friday for Future-nek, mely iskolai sztrájkokkal hívja fel a figyelmet az éghajlatváltozásra, míg a Free People 20%-os kedvezményt ajánlott fel active wear kollekciójára, a bevétel 100%-át pedig a Girls.Inc-nek adományozta. Magyarországon is több zöld szervezet működik, de ha márkaként vagy egyéni vásárlóként szeretnél egy etikus, fenntartható divatot támogató szervezetet támogatni, akkor a Fashion Revolution Hungary hamarosan indulÓ izgalmas közösségi kampányát ajánljuk.

4. Visszadnak valamit a Földnek

A TENTREE brand minden megvásárolt termék után 10 fát ültet, az Organic Basics pedig 30%-os kedvezményt hirdetett azzal az ígérettel, hogy az egyes rendelésekért cserébe 50-50 négyzetméter vadvirágot telepítenek, ami hozzájárul a méhek élőhelyének megmentéséhez. Black Fridaytól függetlenül a magyar fenntartható design brand, a Gobi Design minden eladásából 10%-ot ajánl fel a My Forest alapítványnak, mely az erdők megmentéséért küzd.

Kétségtelen, hogy a Black Friday eredendően a túlfogyasztáshoz kapcsolódik, és sok divatmárka számára ez még mindig egy fontos nap. A brandeknek nyereségesnek kell lenniük, és ahhoz, hogy bevéltelhez jussanak, a termékeiket el kell adniuk. Ez a nyers valóság. A fogyasztók továbbra is várják a BF-et, ugyanakkor a közös cél az kellene, hogy legyen, hogy tudatos döntésekre ösztönözzék őket a divatcégek, és a mértékletesség mellett foglaljanak állást. Csak azért, mert egy ruhadarab 20%-kal olcsóbb egy adott napon, nem biztos, hogy szükségük van rájuk. Ha financiális okokból mint márkatulajdonos nem engedheted meg magadnak, hogy becsukd a boltot a Black Friday alatt, találd ki, hogy hogyan tudsz az etikus, fenntartható fejlődés érdekében visszaadni: adományozz, indíts jótékonysági vagy ruhagyűjtó kampányt, ültess fát vagy ajánld fel bevételed egy részét! Talán nem túl szentimentális, ha azt mondom: a jövő rajtad is múlik.

Szerző: Zahorján Ivett, forrás: medium.com