A Fashion Revolution Black Friday kampánya a túltermelés és a túlfogyasztás visszaszorítására szólítja fel a divatipart!
A túltermelés és túlfogyasztás környezeti, társadalmi hatásaira figyelmeztet a Fashion Revolution Black Friday kampánya. A több mint 100 országban jelenlévő, a divat méltányosságáért és fenntarthatóságáért küzdő szervezet arra kéri az iparági szereplőket, illetve a fogyasztókat, hogy idén a fekete péntek és a kiberhétfő legyen az újragondolás, a lelassulás, a mértéktelen akciódömping elleni törekvések időszaka.
Szerte a világon egyre többen vannak tudatában annak, hogy a divatipar emberekre és a bolygónkra gyakorolt hatása kontrollálatlan, mégis, a nemzetközi akciónapok a márkák és a vásárlók körében is töretlen népszerűségnek örvendenek. A COVID-19 világjárvány miatt a divatcégek óriási készleteket halmoztak fel. Bár lehetetlen megbecsülni, hogy mennyi ruhát helyeztek hulladéklerakóba vagy égettek el, csak Bangladesben több mint 3 milliárd dollár értékben mondtak le megrendeléseket – mindez a számítások szerint 982 millió ruhadarabot jelent. Nem lehet továbbá elégszer kihangsúlyozni, hogy a ruháinkat előállító emberek többsége mélyszegénységben él. Összehasonlításképpen, egy globális divatcég vezérigazgatójának mindössze 4 nap alatt megkeresi azt a pénzt, amit egy bangladesi női ruházati dolgozó egész életében!
A Fashion Revolution arra kéri a márkákat és a vásárlókat, hogy vegyenek részt a Black Friday elleni kampányban azzal, hogy megosztják közösségi oldalaikon a szervezet által készített, ingyenesen letölthető social média tartalmakat. Ezenkívül a résztvevők is úgy kifejezhetik elkötelezettségüket az ügy iránt, hogy a márkákhoz fordulnak és megkérdezik, hogy ki készítette a ruháikat, illetve milyen anyagokból készültek azok. A #WhoMadeMyClothes? és a #WhatsInMyClothes? hashtageket és plakátokat használva a válaszokat szintén megoszthatják ismerőseikkel.
A kampány fontos üzenete az is, hogy vásárlás helyett javíttassunk, készítsünk vagy készíttessünk, cseréljünk ruhadarabokat, illetve támogassuk a kisebb, lokális gyártókat.
A Black Friday kampányt a Fashion Revolution globális hálózata, valamint olyan nemzetközi szervezetek támogatják, melyek mind egy fenntarthatóbb, átláthatóbb divatipar kialakításán fáradoznak. Ezek közé tartozik a The Sustainable Fashion Forum, a Greenpeace & Make Smthng Week, a Fashion Act Now, a Global Fashion Exchange vagy a Fashion Takes Action. A kampányhoz továbbá kis, fenntartható divatmárkák is csatlakoztak, melyek profitjuk egy részét a Fashion Revolution mozgalom áldozatos munkájának segítésére ajánlják fel. Hogy mit tehet egy divatmárka, ha szeretne etikusan cselekedni az évvégi akciónapok és fogyasztástámogató kampányok sűrűjében, arról Fashion Revolution Hungary blogunkban írtunk részletesebben.
A Fashion Revolution társalapítója és kreatív igazgatója, Orsola de Castro elmondta: „A Black Fiday egy átverés. A divatcégek elhitetik az emberekkel, hogy jó üzletet kötnek egy-egy termék megvásárlásával, de valójában ez csak egy illúzió. Fontos, hogy ne csak azért vásárolj, mert most valami éppen olcsó. Tedd fel magadnak a kérdést, hogy miért szeretnéd megvenni az adott terméket és gondold át, hogy valóban szükséged van-e rá, és csak ezután dönts! A Black Friday a rohanásról és a kényszerről szól. A Fashion Revolutionnél mi most arra kérünk mindenkit, hogy tudatosan vásároljon!”
Források: BGMEA, 2020; Oxfam, 2018; Adobe Analytics, 2019