A mai divatfogyasztók szokásai és prioritásai
A Fashion Revolution Poland vezetésével a Fashion Revolution Csehország és Szlovákia, valamint a Fashion Revolution Hungary (a Nemzeti Divat Liga Magyarország Egyesület jogi hátterével) csapata egy igen érdekes – a kreatív-, és divatiparban dolgozó vállalkozások számára hasznos és hiánypótló – tanulmányt készített a Visegrad Fund támogatásával.
Ebben a kutatási “A divatfogyasztók szokásai és prioritásai a Cseh Köztársaságban, Szlovákiában, Magyarországon és Lengyelországban”című kutatási projektben arra keresték a választ, hogy az ellátási lánc átláthatósága és a fenntarthatóság befolyásolja-e és milyen mértékben a fogyasztók vásárlási döntéseit ruházat, kiegészítők és cipők vásárlásakor. A témával kapcsolatos első kutatást a Cseh Köztársaság, Szlovákia, Magyarország és Lengyelország reprezentatív vizsgálati csoportján végezték el 4000 fő, 16-75 év közötti személy körében.
A KUTATÁS A KÖVETKEZŐ TÉMÁKRA VONATKOZÓ KÉRDÉSEKET TARTALMAZTA:
- előállítás,
- ruházati márkák,
- vásárlási szokások,
- a kormányok szerepe,
- a divatos zenekarok szerepe,
- a ruhával kapcsolatban biztosított információ,
- új üzleti lehetőségek a divatban a jobb jövő érdekében.
A kutatási eredmények lehetővé teszik számunkra, hogy a közép-európai vásárlói szokásokra rálássunk, hiszen az élet nagyon különböző a nyugat- és közép-európai országokban. Mostantól lehetőség van a közép-európai piacok összehasonlítására a nyugati piacokkal, mivel korábban minden adat és eredmény csak a nyugati piacok adatain alapult.
A kutatás többek között bemutatja a visegrádi országok fogyasztói számára a legfontosabb vásárlási mutatókat, a használtcikk divathoz való hozzáállásukat, valamint azt, hogy az ellátási láncok átláthatósága és a fenntartható fejlődés hogyan befolyásolja a vásárlási döntéseket. Bemutatja a fogyasztók információigényét a termelés környezeti és társadalmi hatásáról, a törvényi szabályozás fontosságáról, valamint a kormányzat és a független szervezetek szerepéről mind a felelős termelés fenntartásában, mind a munkavállalói jogok betartásában. Az adatokat a származási ország, a nem, az életkor és a jövedelem kritériuma alapján differenciálták. Az eredmények hatalmas tudásforrást jelentenek a vállalkozók, aktivisták és döntéshozók számára, beleértve a divatmárkákat vagy a használtruha-kereskedőket is.
NÉHÁNY ÉRDEKES PONT AZ EREDMÉNYEKBŐL:
A kutatás azt mutatja, hogy az oktatás / képzés / szervezetek / blogok / tervezők munkája eléri céljait, egyre több fiatal felnőtt választ tudatosabban a divatot illetően.
Köztudott, hogy ennek a négy országnak nagyjából ugyanazok a történelmi gyökerei. Nem meglepő, hogy az emberek ebben a négy országban szinte ugyanúgy gondolkodnak manapság a legfontosabb dolgokról.
Ami szomorú aktulitása a kutatásnak, hogy a Fashion Revolution Hungary ukrán menekülteket is megszólított erről a témáról, hogyan változtatta meg a fogyasztói szokásukat az új helyzetük. Sokan télen csak a magukon viselt egy öltözetben menekültek vagy csak nagyon kevés ruhát tudtak magukkal hozni. A menekültek nagy része elsősorban a segélyszervezetektől kapott ruhaneműt említette, illetve azok, akik már kezdenek beilleszkedni, lakhatási- és munka lehetőséget találtak, főleg a fiatalok, már az olcsóbb second-hand boltokban elérhető divatosabb ruhákat is vásárolják. Az idősebbek azonban inkább azt hordják, amit elhoztak otthonról vagy itt kaptak.
További részletek: https://poland.fashionrevolution.org/visegrad-fashion-consumption/
A KUTATÁSI RIPORT: Habits and priorities of contemporary fashion consumers 2023