”Käed külge” Keskkonnanädal 2023 ja Fashion Revolution Eesti
Kas oled varem kuulnud midagi Keskkonnanädalast? Juhuse tahtel on see asutatud samal aastal ja kuul, mil toimus Rana Plaza katastroof, täpsemini 2013 aasta aprillis. Keskkonnanädalat veab eest Bioteaduste Üliõpilaste Selts (BÜS). Täna tegelevad selle liikmed aktiivselt teaduse populariseerimise ja keskkonnateadlikkuse suurendamise eesmärgil.
Sel aastal toimub Keskkonnanädal vahemikus 10. – 15. aprill ning meilgi oli hea võimalus anda Fashion Revolution Eesti tiimi poolt oma panus. Selle aasta Keskkonnanädala teemaks on tituleeritud ”Käed külge” ehk teisisõnu kutsutakse kõiki üles, et lüüa oma käed külge ja hakata juba täna tegema samme säästlikuma elu nimel.
Kogu nädala vältel leitakse uusi ja tuletatakse meelde vanu viise, kuidas meid ümbritsevat keskkonda hoida igal võimalikul moel. Nii korraldatakse hulganisti praktilisi töötube, arutelusid, katseid ja häkatone, mis kõik keskenduvad jätkusuutliku eluviisi lihtsamale omandamisele.
Keskkonnanädala ja selle raames korraldatavate ürituste kohta leiad detailsemat infot SIIT.
Et anda parem ülevaade meie, Fashion Revolution Eesti eesmärkidest ja visioonist, vastasime BÜS tiimi küsimustele, mis väärivad ka laiemat jagamist. Loe, mida meie käest küsiti ja mida me vastasime!
Milline keskkonna teema teid kõige rohkem kõnetab? Miks?
Meie fookus on seatud täielikult rõivatööstuse keskkonna- ja sotsiaalsetele mõjudele. Rõiva- ja tekstiilivaldkond on üks saastavamaid sektoreid maailmas ning üks suuremaid CO2 tootjaid, aidates sealhulgas kaasa kliimasoojenemisele. Kuna tegemist on niivõrd komplekse väärtusahelaga, siis hõlmab see endas hulgaliselt sotsiaalseid kui ka keskkonnaga seotud probleeme. Alustades väärtusahela algusest, kus kangakiudude tootmisprotsessile kulub hulgaliselt vett ja kemikaale, millega reostatakse veekogusid ning kahjustatakse pinnast kuni meeletute rõivaprügimägedeni välja. Ning sotsiaalsest küljest seisame tugevalt vastu ka ebaeetilistele ja inimõigustevastastele töötingimustele. Lisaks on senini väga läbipaistmatu, mis saab rõivastest peale nende kasutamisiga. Kuidas me saaksime lahendada probleeme seoses rõivaste eksportimisega kolmandatesse riikidesse ning EU sisese vähese võimekusega tekstiile efektiivselt ümbertöödelda, sorteerida ja taaskasutada. Need on kindlasti ühed suured fookuspunktid, mille osas saame üksikindiviididena juba väga palju ära teha, kuid hetkel on vajalik ellu viia ka suuri süsteemseid muudatusi.
Kuidas saada lahti või taaskasutada vanu riideid, mis on kogunenud kappi ja mida keegi ei kanna?
Võimalusi on mitmeid. Oma vanu korralikke rõivaid saab suunata uuele ringile viies need rõivaste kogumiskonteinerisse või kohalikku sekkarisse; annetada heategevuseks; tuunida ümber, et anda rõivale värskem ja isikupärasem väljanägemine; saata toode tagasi valmistajale, kelle ülesanne on vastutada selle utiliseerimise eest või viia oma kasutuskõlbmatu rõivaprügi jäätmejaama.
Mida teha katkiste riietega?
Kindlasti proovi ise parandada, eriti kui tegemist on väikese augu või nööbi õmlemisega. Kuid üle Eesti on ka erinevaid õmblejaid, kes hea meelega teevad taolisi väiksemaid, kui ka suuremaid parandustöid.
Millist igapäevaelu harjumust olete viimasel ajal keskkonnateadlikumalt tegema hakanud?
Kindlasti rõivaste teadlikum tarbimine. Enne uue ostu tegemist mõtleme rohkem, millist brändi ning millist keskkonna/sotsiaalset probleemi me selle ostuga tegelikult toetame ning kas me seda uut rõivast ka tegelikult vajame. Samuti on põnev ausa pilguga enda garderoobi vaadata ning mõelda, kas need tooted mis mu kapis on, kas need on jätkusuutlikud ja kauakestvad.
Mis inspireeris Teid alustama teekonda keskkonnasõbralikuma eluviisi suunas? Kuidas sellega algust tegite?
Meie rahvusvaheline organisatsioon sündis vastuseks 2013. aastal toimunud katastroofile, mil Bangladeshis varises kokku Rana Plaza tootmishoone. Selle käigus hukkus 1134 inimest ja sai vigastada üle 2500 inimese. Fashion Revolution Eesti alustas oma tegutsemist 2021.aastal. Kuna moetööstus on endiselt kinni oma vanades harjumustes ja mustrites, mis ei ole jätkusuutlikud ega eetilised, kuid midagi peab selgelt muutuma, siis meie missiooniks ongi valgustada seda teemat leiamalt, et tuua ühiskonda juurde teadlikkust jätkusuutlikkust tarbimisest.
Milliseid keskkonnasõbralikke tooteid Te eelistate? Millised omadused nende toodete juures on keskkonnasõbralikud?
Kui lähtuda just rõivavaldkonnast, siis kindlasti eelistame rõivaid naturaalsetest kangasetest just nende keskkonnasäästlikuma tootmise tõttu, kui ka mikroplasti vältimise ning biolagunemise tõttu. Kuid ostuharjumuste poolest tasub eelistada teise ringi rõivaid, just seetõttu, et pikendada juba turul nagunii toodetud rõivaste eluiga ning seeläbi aidata kaasa ringmajanduse süvenemisele. Samuti pesuvahendite puhul eelistada keemiavabu naturaalseid tooteid.
Paranda enda riideid, armasta enda riideid, kanna neid maksimaalselt kaua! Kui vajad abi riiete parandamisega, siis võta osa Keskkonnanädala raames korraldatava riiete parandamise töötoast, mis leiab aset reedel, kuupäeval 14.04 kell 18:00 Paranduskeldris. Kaasa on vaja võtta katkised riided, mille kandmist sa ei jõua enam ära oodata!
Otselingi töötoa Facebooki üritusele leiad SIIT.
Löö käed külge, Keskkonnanädalal ja igal muul ajal. Riiete parandamine on imelihtne, vaja on teha vaid algust.
#ParemParanda #LovedClothesLast