Zamyšlení nad Fashion Revolution Week 2016

by Czech Republic 1 year ago
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInEmail to someone

Původní text Fashion Revolution Reflecting on Fashion Revotion Week 2016 přeložila Magdalena Zachová

Dnes si připomínáme výročí tragického zřícení textilní továrny Rana Plaza z roku 2013. Od tohoto dne se Fashion Revolution snaží motivovat veřejnost, aby požadovala od průmyslu změnu, jejímž cílem je vymýtit či alespoň minimalizovat podobné nehody a vykořisťování pracovníků.

Neexistuje jednoduché řešení. Není tu pouze jeden nepřítel ani jen jeden hrdina.

Módní průmysl nás všechny ovlivňuje. Ovlivňuje nejen ty, kteří v něm pracují, ale také ty, kteří užívají plody této práce. Má velký vliv na globální prostředí i na náš osobní prostor – od ulice po jednotlivou skříň.

Móda vzbuzuje velmi silné emoce – opovržení, hněv, frustraci, údiv, hrdost a lásku. Hnutí Fashion Revolution vnímáme jako bezpečný prostor pro objevení rozporů, kterými je tento průmysl hluboce zasažen. Považujeme se za odrazový můstek a komunitu pro občany, kteří se společně vydávají každý na svou cestu za pozitivní změnou. Je to komplikované, emotivní a velice důležité.

Fashion Revolution byla zakládajícím týmem zamýšlena jako platforma pro vyjádření věcí tak, jak skutečně jsou. Podporujeme a chválíme pozitivní změny vedoucí k větší transparentnosti, ale také se zaměřujeme a upozorňujeme na oblasti, které je třeba zlepšit

Transparentnost je jenom začátek, který je ovšem tvrdý a složitý

Fashion Transparency Index (Žebříček oděvních firem podle transparentnosti) nám toho hodně prozradil. Ukázal nejen to, jak málo firem je ochotných veřejně sdílet informace ohledně svých dodavatelských řetězců (ze 40 dotázaných značek jich odpovědělo jen 10), ale také potvrdil skutečnost, že módní terén zůstává bahnitý a kluzký a cesta k opravdové změně vede do kopce.

Náš výzkum se zaměřil jen na malou část problémů, se kterými se módní průmysl potýká. Zkoumali jsme pouze to, jakým způsobem firmy ukazují transparentnost svých dodavatelských řetězců. Zjistili jsme pár dobrých věcí, pár špatných a také to, že toho pořád spoustu nevíme. Tento druh výzkumu je hodně náročný a tento průmysl je navíc hodně rozsáhlý.

dostupnost-informaci

 

Spolupracovali jsme s Etickým spotřebitelem (Ethical Consumer) ve Velké Británii, který srovnává praktiky jednotlivých firem už 25 let. Jsme rádi, že ve zprávě The Truth Behind The Barcode 2016 (Pravda za čárovým kódem) i v novém výzkumu od Oxfam Australia s názvem Still in the Dark (Pořád ve tmě), které se zaměřují na transparentnost dodavatelského řetězce na australském trhu, byla použita podobná metodologie a také že obě odpovídají našim závěrům.

Ukázalo se, že několik „kolosů“ mluví o záležitostech, které se týkají dodavatelského řetězce, poměrně otevřeně. Většina průmyslu toho ale moc nedělá pro to, aby byla zajištěna ochrana lidí a životního prostředí během celého řetězce hodnot, nebo alespoň tyto informace nesdílí se svými zákazníky, což je také velmi důležité.

Co se týče důvěry v to, co nám značky říkají, pořád ještě nevíme, na koho se můžeme spolehnout. Nicméně se už ví, že tu je požadavek po značkách, kterým lze skutečně věřit.

Jsme teprve na začátku téhle cesty. Musíme se toho ještě hodně naučit. Dále se budeme ptát značek #whomademyclothes. Dále budeme informovat lidi o tom, jak moc nebo jak málo informací je veřejně dostupných. Rozvineme Fashion Transparency Index tak, aby zahrnoval více značek, budeme se více ptát, spolupracovat s více partnery, vypilujeme metodologii a posílíme naše pátrání, abychom zjistili více o lidech a procesech, které jsou za tím, co nosíme. A v momentě, kdy značky zveřejní informace ohledně svých dodavatelských řetězců, bude pro nevládní organizace, media a občanskou společnost jednodušší pohánět firmy k odpovědnosti.

Musíme taky pamatovat to, že módní průmysl poskytuje zaměstnání milionům lidí, a to zejména ženám v rozvojových zemích. Naše pozornost by se měla zaměřit na zvýšení nabídky zaměstnání, které poskytují pracovníkům slušnou mzdu, důstojné pracovní podmínky a zajištění, že jejich pracovní prostor a prostředí je bezpečné, jisté a přiměřeně regulované.

Grid

Je to více než jen týden

Letos jsme oslavovali Fashion Revolution celý týden a byli jsme překvapení a potěšení z toho, co se za posledních šest dní událo.

Natočily se filmy, nacvičily se tance, nafotily se módní fotky, vytvořily se vlajky, otevřely se veřejné skříně. Naše hlasy a příběhy byly slyšet v globálním tisku jako nikdy předtím. Příběhy ukázaly se, že svět módy je důležitý a že přeměna tohoto jednou pro vždy je opravdu nutné.
Během týdne se k nám připojily celebrity a další vlivní lidé jako například profesionální surfař Kelly Slater se svou značkou Outerknown, supermodelka Amber Valletta, herečka a aktivistka Rosario Dawson, herec Jesuita Barbos, herečka Bonnie Mbuli, módní ikona a redaktorka Caroline Issa, televizní uvaděčka a herečka Melissa Hemsley, italská youtuberka Greta Menchi, novináří  Elisabeth Cline a Marion Hume a také Livia Firth, královna Green Carpet Challenge.

outerknown

@kellyslater and John Moore ukazují svou @outerknown cedululku na podporu Fashion Revolution

Neuvěřitelně nás inspirovalo, jak se mladí lidé baví o těchto problémem. Projekt #haulternative stále poutá pozornost – zapojili se do něj známí youtubeři i začínající vloggeři různých zaměření. Jde o opravdový globální fenomén.
Příspěvek od CutiePieMarzia má už za dva dny přes 250,000 zhlédnutí, přičemž jedna fanynka ho okomentovala slovy „díky, že jsi mě inspirovala a řekla mi, odkud moje věci ve skutečnosti pochází“

A lidé sdíleli s celým světem skvělé Love Stories o svém oblečení – jde o připomínku, že to, co už máme ve skříni, si zaslouží naši pozornost a respekt.

Letos se přihlásili studenti vysokých škol ze všech zemí, aby se stali studentskými ambasadory Fashion Revolution a za použití naší poutavé vzdělávací platformy iniciovali kreativní provokující akce po celém světě.

Zapojilo se také několik módních značek a některé z nich se snaží odpovědět na otázku veřejnosti #whomademyclothes. Mezi tyto značky patří MarimekkoGStar RawWinter Water Factory,WarehouseARMEDANGELSLevi StraussHonest byPeople TreeVejaGinger & SmartBodenIrregular Choice a další.

 

Screen Shot 2016-04-24 at 12.26.31

Tvůrci The New Denim Project

warestyle

velkoobchod @warestyle nám ukazuje #whomademyclothes

Informace o potřebě větší transparentnosti v módním průmyslu se objevily v provočních vzdělávacích reportážích v globálních mediích, jako jsou EstadãoDazed magazine,i-DRefinery29Vice NewsGrazia SpainThe PoolThe TelegraphBustleThe IndependentVogue Italia.

Náš rozsah je naší sílou

Fashion Revolution je globální hnutí, které se opírá o zanícenou snahu našich koordinátorů v jednotlivých zemích. Všech 89 z nich neúnavě pracují, aby originálně a efektivně zapojili své následovníky. Hodně mluvíme o opravdových hrdinech a neviditelné pracovní síle, která je za oblečením, jež nosíme. Naši koordinátoři jsou také opravdovými hrdiny, jsou totiž silou, která pohání Fashion Revolution.

Budeme společně pokračovat, abychom postupně udělali nejprve malé a pak větší, důležité kroky směrem k průmyslu, který oceňuje stejnou měrou lidi, planetu, zisk i kreativitu.


Comments are closed here.