Meet the Maker: Bohempia (Czech)

by Czech Republic 3 months ago
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInEmail to someone

Udržitelná značka Bohempia nedávno spustila svou celosvětovou crowdfundingovou kampaň na platformě Kickstarter a kromě dosavadních obchodních úspěchů v Česku, Německu, Finsku ale i na Novém Zélandě nyní bude dodávat konopné sneakers do celého světa.

Tomáš Rohal, zakladatel a majitel značky se výrobou a prodejem eco-friendly tenisek, oblečení a doplňků z konopí pod značkou Bohempia začal zabývat po několika letech výzkumu a vývoje. Jeho produkty získaly své zákazníky díky přirozeným ekologickým, funkčním a antiseptickým vlastnostem konopného vlákna. Tento start-up zároveň oslavuje české prvenství s mezinárodně respektovanou certifikací PETA, kterou na svou obuv získala. Na americkém kontinentě si českou udržitelnou módu této značky oblíbili také osobnosti a odborníci ze světa etické módy, jako je Kelly Madera, Tania Gabriela nebo modelka Anne Therese Bengtsson.

Historie a tradice obuvnického řemesla v česku se od r. 1894, kdy jeden z nejrespektovanějších obchodníků a podnikatelů světa, veřejný činitel a bývalý starosta Zlína Tomáš Baťa zde se svými sourozenci založil první obuvnickou firmu. Město Zlín se nachází na hranicích české republiky se Slovenskem. V jeho samém centru – jen několik kroků se nachází areál takzvaného Svitu – ještě dříve významná část Baťových závodů. V dnešní době je město spíše studentským městem a místní univerzity jsou vyhlášené vzděláváním v ekonomických, tvůrčích a designových odvětví nebo filmu a marketingu. Mezi desítkami menších firem, mezi které se tento velký areál rozdělil se nachází také firma střední velikosti, která je jediným dodavatelem výroby bot a tenisek z konopí pro pražskou značku Bohempia.

Výrobu obuvi ve zlínské dílně jako jeden ze tří vedoucích pracovníků vede pan Vlastimil Butek a dílny vede paní Věra Dudíková. Pan Butek nás provedl celou výrobou, která začíná od zpracováním kaučukových podrážek. Ty jsou například na rozdíl od plastu šetrné k životnímu prostředí. Dle jeho slov se guma i její přebytečné zbytky snadno znovu zpracovávají a i v případě skládky se nerozkládají na jedovaté chemikálie jako jiné plastové materiály. „Snažíme se klientům často nabízet práci i se zbytkovými materiály pro výrobu malých dílců,“ popisuje jejich vlastní snahu o šetrný přístup k životnímu prostředí.

Zaměstnanci zde pracuji na plný pracovní úvazek v rámci jednosměnného provozu s řádným množstvím dovolených, včetně benefitů jako jsou stravenky (kupóny na jídlo) a bez nadměrných přesčasových prací. Mezi necelou třicítkou zaměstnanci zde nepracují žádní nezletilí. „Rádi bychom však do budoucna rostli. Chceme růst jednak výrobou, protože momentálně naši denní produkci tvoří 400 párů denně, což není mnoho. Rádi bychom ji navýšili alespoň na 1000 párů denně a to je o získání nových klientů,“ popisuje nízký stav výroby obuvi v metropoli jako je Zlín Vlastimil Butek. Bohempia patří mezi největší klienty této dílny vůbec a je zároveň největším českým klientem. Mezi další klienty patří značky z Japonska či Dánska. „Pomáháme tomu tvorbou vlastních kolekcí a prezentacemi na zahraničních veletrzích, aby došlo k uvědomění si odběratelů, že zde naše firma je a že má například i vlastní vývoj a výrobu“ dodává.

Věkový průměr pracovníků ve firmě Tomatex je lehce přes padesát let. Pouze tři řemeslníci jsou v nižším věku. „Šičky jsou ještě z původního tzv. Svitu vyučené, ty mají odborné vzdělání i dlouholetou praxi. Mladší zaměstnanci se vše musí naučit od názvů dílců, až po lisování. Obor zaniká. Dříve v tomto areálu pracovalo 20 000 lidí kteří se zabývalo výrobou obuvi a dalších 10 000 se zabývalo vývojem. Pamatuji si tuto budovu, kde bylo v tzv. Baťovském nastavení 14 dílen, která měly od 20-35 zaměstnanců,“ vysvětluje. V dnešní době je zde v provozu pouze jediná dílna.

Zajímalo nás, jak je to s péčí o zaměstnance. „Každému člověku, který zde se zájmem o práci přijde jako první ukážeme pracoviště a seznámíme ho s chodem firmy. Každopádně v obuvnickém řemeslu historicky nikdy nebyly platy standardně vysoké ani u nás, ani v zahraničí,“ odpovídá vedoucí podniku. Zmiňované tarify vychází ze starých výkonnostních norem, které fungují po století.

Nynější výroba se skládá ze tří úseků, které tvoří konfekční válcovna, kde se připravují výseky pro lisovanou obuv, šicí dílny, sekce lisování a dokončovací dílna. Zde se po ořezání kaučuku odstraňuje přebytečná guma k opětovné recyklaci, vkládá se vložka, kontroluje se kvalita, provlékají se tkaničky výrobky se ukládají do obalů. Dle slov Vlastimila Buteka se do nižších jakostních stupňů zde boty vyřazují pouze výjimečně. Poslední úseky tvoří sklad a manipulace se skladovými zásobami.

Text: Olga Bureš Vrbíková, Bohempia

Foto: Welin


Comments are closed here.