We Are
Fashion Revolution
Poland

Welcome to Fashion Revolution Poland

Czas na rewolucję w modzie!

Fashion Revolution to organizacja powstała w Wielkiej Brytanii po kwietniowej katastrofie budynku Rana Plaza w Bangladeszu, szyjącej ubrania m.in. dla polskiej firmy LPP, podczas której zginęło 1130 pracowników fabryki. Chcąc wspomnieć ofiary katastrofy i nakłonić branżę odzieżową do wprowadzenia koniecznych zmian, organizatorzy kampanii Fashion Revolution zachęcają, by w każdą rocznicę katastrofy w Rana Plaza, czyli 24 kwietnia przyłączyć się do kampanii i zadać firmom odzieżowym proste pytanie: Kto stworzył nasze ubrania?

HarelCelem Fashion Revolution jest świętowanie pozytywnego wpływu mody na świat oraz wszystkich tych, którzy codziennie się do tego przyczyniają. Jako przedsięwzięcie na skalę globalną ma ono także ponownie połączyć poszczególne elementy całego łańcucha dostaw w jedną całość, gdzie każdy pracownik jest ważny i szanowany za swoją pracę. Fashion Revolution Day (24 kwietnia) ma być także momentem na zadawanie pytań firmom o warunki produkcji ich ubrań oraz o sposoby podnoszenia standardów tej produkcji. Fashion Revolution poprzez celebrowanie wielkich i małych historii farmerów, pracowników fabryk, firm i kupców, konsumentów i aktywistów pokazuje reszcie branży, iż zmiany są możliwe.

Orina KrajewskaChciałbyś włączyć się w obchodzenie Fashion Revolution w Polsce? Jest wiele sposobów na to, by wziąć udział w dyskusji dotyczącej zmian w branży odzieżowej, a także pokazać co myślisz na temat odpowiedzialnej mody. Nasze działania nie koncentrują się wyłącznie wokół Fashion Revolution Week (24-30.04). Chcemy, aby modowa rewolucja trwała cały rok!

Co możesz zrobić jako konsument?

Załóż ulubione ubranie na lewą stronę na znak, iż szukasz informacji o miejscu jego produkcji, zrób sobie zdjęcie i opublikuj je na portalach społecznościowych! Jeśli ubranie jest wyprodukowane zgodnie z procedurami chroniącymi prawa pracowników szyjących daną odzież oraz chroniącymi środowisko, opowiedz historię tej marki/ ubrania! Jeśli nie masz pewności w jakich warunkach zostało wyprodukowane ubranie- zapytaj o to producenta! Jak to zrobić? Skorzystaj z naszych porad, które znajdziesz w naszym poradniku: Action kit: Everyone oraz How to be a Fashion Revolutionary.

Dodatkowo, jeśli jesteś studentem i interesują Cię nasze działania zostań naszym Ambasadorem na swojej uczelni i przygotuj wydarzenie na Fashion Revolution Week. Informację o tym, jak zostać Ambasadorem znajdziesz w naszym poradniku: Become a Student Ambassador.

Co możesz zrobić jako projektant, właściciel firmy odzieżowej?

Zajrzyj do specjalnie przygotowanej dla Ciebie prezentacji przedstawiającej pomysły na to, jak można zaangażować się w naszą kampanię. Materiały znajdziesz w poradniku dla firm: Get involved: Brands.

Ewelina RydzyńskaW trakcie kilku ostatnich edycji Fashion Revolution było wspierane przez światowe gwiazdy zaangażowane w działania na rzecz etycznej mody m.in. modelkę Lily Cole oraz założycielkę fundacji Eco Age – Livię Firth, prywatnie żonę znanego brytyjskiego aktora Colina Firtha. Także w Polsce kampanię wsparło wiele gwiazd oraz osób ze świata mody, które wzięły udział w sesji zdjęciowej promującej akcję, wśród nich znaleźli się Ewelina Rydzyńska, Julia Kamińska, Orina Krajewska, Maja Koman, Michał Zaczyński, Harel, Ola Bąkowska oraz Anna Matysiak. Zdjęcia wykonał Manuel de la Cruz, a sesja odbyła się w budynku Mysiej 3 w Warszawie. Fryzury przygotował warszawski salon „u Fryzjerów”, a makijaż wykonały Laura Karaś i Agata Król.

Partnerami edycji Fashion Revolution Polska 2017 są: Slow Fashion, Cracow Fashion Week, Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, KOKO world oraz British Council.

Chciałbyś/abyś dołączyć do naszego zespołu i pomóc nam rozwijać kampanię w Polsce? Koniecznie się z nami skontaktuj! Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy, zarówno z osobami prywatnymi, jak i projektantami, właścicielami firm odzieżowych, czy innych osób zaangażowanych w rozwój polskiej mody.

Kontakt:

Marta Roskowińska

e-mail: poland@fashionrevolution.org

tel.: 603 080 736

Country Co-ordinator

Country Team

Latest Blogs from Poland

view more