We Are
Fashion Revolution
Poland

Jesteśmy Fashion Revolution Polska

Czas na rewolucję w modzie!

Fashion Revolution to organizacja założona w Wielkiej Brytanii po tragicznych wydarzeniach w Bangladeszu, które miały miejsce 24 kwietnia 2013. Kompleks fabryczny Rana Plaza, w którym tysiące osób szyły ubrania m.in. dla Benettona, GAP, Mango czy polskiej firmy LPP zawalił się. W katastrofie zginęło 1130 pracowników fabryki. Chcąc upamiętnić ofiary, organizacja od 2013 roku aktywnie nakłania przedstawicieli branży odzieżowej do wdrażania coraz bardziej odpowiedzialnych praktyk. Każdego roku zachęcamy, by w rocznicę katastrofy w Rana Plaza, czyli 24 kwietnia przyłączyć się do globalnej kampanii Fashion Revolution Week i zadać firmom odzieżowym proste pytanie: Who made my clothes?

Celem Fashion Revolution jest świętowanie pozytywnego wpływu mody na świat oraz wszystkich tych, którzy codziennie się do tego przyczyniają. Jako przedsięwzięcie na skalę globalną ma ono także ponownie połączyć poszczególne elementy całego łańcucha dostaw w jedną całość, gdzie każdy pracownik jest ważny i szanowany za swoją pracę. Fashion Revolution Day (24 kwietnia) ma być także momentem na zadawanie pytań firmom o warunki produkcji ich ubrań oraz o sposoby podnoszenia standardów tej produkcji. Fashion Revolution poprzez celebrowanie wielkich i małych historii farmerów, pracowników fabryk, firm i kupców, konsumentów i aktywistów pokazuje reszcie branży, iż zmiany są możliwe.

Chciałbyś włączyć się w działania Fashion Revolution w Polsce? Jest wiele sposobów na to, by wziąć udział w dyskusji dotyczącej zmian w branży odzieżowej, a także pokazać co myślisz na temat odpowiedzialnej mody. Nasze działania nie koncentrują się wyłącznie wokół Fashion Revolution Week. Chcemy, aby modowa rewolucja trwała cały rok!

Co możesz zrobić jako klient?

Załóż ulubione ubranie na lewą stronę na znak, iż szukasz informacji o miejscu jego produkcji, zrób sobie zdjęcie i opublikuj je na portalach społecznościowych! Jeśli ubranie jest wyprodukowane zgodnie z procedurami chroniącymi prawa pracowników szyjących daną odzież oraz chroniącymi środowisko, opowiedz historię tej marki/ ubrania! Jeśli nie masz pewności w jakich warunkach zostało wyprodukowane ubranie- zapytaj o to producenta! Jak to zrobić? Skorzystaj z naszych porad, które znajdziesz w poradniku: Be Part of the Fashion Revolution oraz How to be a Fashion Revolutionary.

Dodatkowo, jeśli jesteś studentem i interesują Cię nasze działania zostań naszym Ambasadorem i przygotuj wydarzenie na Fashion Revolution Week na swojej uczelni. Informację o tym, jak zostać Ambasadorem znajdziesz w naszym poradniku: Become a Student Ambassador.

Co możesz zrobić jako projektant i/lub właściciel firmy odzieżowej?

Zajrzyj do specjalnie przygotowanej dla Ciebie prezentacji przedstawiającej pomysły na to, jak można zaangażować się w naszą kampanię. Materiały znajdziesz w poradniku dla firm: Get involved: Brands (wersja w j.angielskim). Skrót informacji znajdziesz też w prezentacji przygotowanej w języku polskim. A gdy już zdecydujesz się na formę udziału w kampanii koniecznie daj nam o tym znać. Jak dokładnie to zrobić? Tego dowiesz się z poradnika: Jak wypromować działania w ramach Fashion Revolution.

W trakcie kilku ostatnich edycji Fashion Revolution było wspierane przez światowe gwiazdy zaangażowane w działania na rzecz etycznej mody m.in. modelkę Lily Cole oraz założycielkę fundacji Eco Age – Livię Firth, prywatnie żonę znanego brytyjskiego aktora Colina Firtha. Także w Polsce kampanię wsparło wiele gwiazd oraz osób ze świata mody, które wzięły udział w sesjach zdjęciowych promujących akcję. W 2015 byli to: Ewelina Rydzyńska, Julia Kamińska, Orina Krajewska, Maja Koman, Michał Zaczyński, Harel, Ola Bąkowska oraz Anna Matysiak. Zdjęcia wykonał Manuel de la Cruz, a sesja odbyła się w budynku Mysiej 3 w Warszawie. Fryzury przygotował warszawski salon „u Fryzjerów”, a makijaż wykonały Laura Karaś i Agata Król.

Z kolei w sesji zdjęciowej #whomademyclothes x Love Story z 2017 roku udział wzięli: Ewa Kowalewska-Kondrat, Marta Siniło, Ewa Wojciechowska, Weronika Wawrzkowicz oraz Michał Zaczyński. (miejsce: Szyjemy Sukienki, fotograf: Michaela Metesova, produkcja: Aga Kowalska, make up: Patrycja Michera, stylistka: Agnieszka Łukasik). Nasi modele zaprezentowali ubrania, które służą im od lat, podkreślają ich styl oraz sprawiają, że świetnie się czują. Ubrania, z którymi łączy ich prawdziwe Love Story.

Partnerami edycji Fashion Revolution Polska 2017 byli: Slow Fashion, Cracow Fashion Week, Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, KOKO world oraz British Council. Patronat medialny objął Magazyn Moi!.

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i pomóc nam rozwijać kampanię w Polsce? Skontaktuj się z nami już dziś! Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy, zarówno z osobami prywatnymi, jak i projektantami, właścicielami firm odzieżowych, czy innych osób zaangażowanych w rozwój polskiej mody.

Kontakt:

Marta Roskowińska

e-mail: poland@fashionrevolution.org

tel.: 603 080 736

Country Co-ordinator

Country Team

Latest Blogs from Poland

view more