We Are
Fashion Revolution
Poland

Welcome to Fashion Revolution Poland

Czas na rewolucję w modzie!

Fashion Revolution to organizacja powstała w Wielkiej Brytanii po kwietniowej katastrofie budynku Rana Plaza w Bangladeszu, szyjącej ubrania m.in. dla polskiej firmy LPP, podczas której zginęło 1130 pracowników fabryki. Chcąc wspomnieć ofiary katastrofy i nakłonić branżę odzieżową do wprowadzenia koniecznych zmian, organizatorzy kampanii Fashion Revolution zachęcają, by w każdą rocznicę katastrofy w Rana Plaza, czyli 24 kwietnia przyłączyć się do kampanii i zadać firmom odzieżowym proste pytanie: Kto stworzył nasze ubrania?

HarelCelem Fashion Revolution jest świętowanie pozytywnego wpływu mody na świat oraz wszystkich tych, którzy codziennie się do tego przyczyniają. Jako przedsięwzięcie na skalę globalną ma ono także ponownie połączyć poszczególne elementy całego łańcucha dostaw w jedną całość, gdzie każdy pracownik jest ważny i szanowany za swoją pracę. Fashion Revolution Day (24 kwietnia) ma być także momentem na zadawanie pytań firmom o warunki produkcji ich ubrań oraz o sposoby podnoszenia standardów tej produkcji. Fashion Revolution poprzez celebrowanie wielkich i małych historii farmerów, pracowników fabryk, firm i kupców, konsumentów i aktywistów pokazuje reszcie branży, iż zmiany są możliwe.

Orina KrajewskaChciałbyś włączyć się w obchodzenie Fashion Revolution w Polsce? Jest wiele sposobów na to, by wziąć udział w dyskusji dotyczącej zmian w branży odzieżowej, a także pokazać co myślisz na temat odpowiedzialnej mody. Nasze działania nie koncentrują się wyłącznie wokół Fashion Revolution Day. Chcemy, aby modowa rewolucja trwała cały rok!

Co możesz zrobić jako konsument?

Załóż ulubione ubranie na lewą stronę na znak, iż szukasz informacji o miejscu jego produkcji, zrób sobie zdjęcie i opublikuj je na portalach społecznościowych! Jeśli ubranie jest wyprodukowane zgodnie z procedurami chroniącymi prawa pracowników szyjących daną odzież oraz chroniącymi środowisko, opowiedz historię tej marki/ ubrania! Jeśli nie masz pewności w jakich warunkach zostało wyprodukowane ubranie- zapytaj o to producenta! Jak to zrobić? Skorzystaj z naszych porad, które znajdziesz tutaj.

Co możesz zrobić jako projektant, właściciel firmy odzieżowej?

Zajrzyj do specjalnie przygotowanej dla Ciebie prezentacji przedstawiającej pomysły na to, jak można zaangażować się w naszą kampanię. Materiały znajdziesz tutaj.

Ewelina RydzyńskaW trakcie kilku ostatnich edycji Fashion Revolution było wspierane przez światowe gwiazdy zaangażowane w działania na rzecz etycznej mody m.in. modelkę Lily Cole oraz założycielkę fundacji Eco Age – Livię Firth, prywatnie żonę znanego brytyjskiego aktora Colina Firtha. Także w Polsce kampanię wsparło wiele gwiazd oraz osób ze świata mody, które wzięły udział w sesji zdjęciowej promującej akcję, wśród nich znaleźli się Ewelina Rydzyńska, Julia Kamińska, Orina Krajewska, Maja Koman, Michał Zaczyński, Harel, Ola Bąkowska oraz Anna Matysiak. Zdjęcia wykonał Manuel de la Cruz, a sesja odbyła się w budynku Mysiej 3 w Warszawie. Fryzury przygotował warszawski salon „u Fryzjerów”, a makijaż wykonały Laura Karaś i Agata Król.

Partnerami ostatniej edycji Fashion Revolution 2016 byli m.in.: Slow Fashion, Plan Planeta, Idea Fix oraz SILESIA BAZAAR.

Chciałbyś/abyś dołączyć do naszego zespołu i pomóc nam rozwijać kampanię w Polsce? Koniecznie się z nami skontaktuj! Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy, zarówno z osobami prywatnymi, jak i projektantami, właścicielami firm odzieżowych, czy innych osób zaangażowanych w rozwój polskiej mody.

Kontakt:

e-mail: poland@fashionrevolution.org

tel.: 603 080 736

Country Co-ordinator

Country Team

Kasia Rusin

Pochodzi z Krakowa, ale mieszka i studiuje w Barcelonie. Ukończyła grafikę w Shillington School w Nowym Jorku, a obecnie jest studentką reklamy i brandingu w IED Barcelona. Interesuje się designem, sportami i zrównoważonym rozwojem.

Comes from Cracow, but lives and studies in Barcelona, Spain. She finished graphic design course in Shillington School in New York and now is a student of advertising&branding at IED Barcelona. Interested in design, sports and sustainability.

Julia Wolanin

Pochodzi z Bielska-Białej, z czego jest bardzo dumna. Aktualnie jednak mieszka w Kopenhadze gdzie studiuje Business & Design ze specjalizacją Fashion Management. Modą i branżą odzieżową interesuje się najbardziej z perspektywy jej wpływu na środowisko oraz przestrzegania praw ludzi i zwierząt. W przyszłości chciałaby założyć swoją firmę i zostać pracodawcą roku.

Comes from Bielsko-Biała which is something she is proud of. Right now she lives in Copenhagen and studies Business & Design with specialization in Fashion Management. She is interested in fashion industry especially when it comes to issues related to environmental impact, human and animal rights. In the future she would like to set up her own company and become the employer of the year.

Rafał Hechmann

Założyciel portalu z etyczną modą Plan Planeta. Z zawodu farmaceuta, ukończył również studia z zakresu Zdrowia Publicznego w Australii oraz pomocy Humanitarnej w Dublinie i Bochum. Koordynował i realizował projekty pomocy humanitarnej w kilkunastu krajach w różnych częściach świata. Wierzy, że klucz do lepszego świata leży w naszych codziennych, świadomych i etycznych wyborach.

Founder of Plan Planeta – company combining ethical, world changing shopping with help for those in need. Pharmacist, humanitarian worker, traveller, entrepreneur, coffee addict. He studied Pharmacy in Poland, Public Health in Australia and Humanitarian Assistance in Ireland and Germany. Rafal is convinced that the key to a better future lies in our everyday, informed choices.

 

Monika Sosna-Pilarczyk

Wyznawczyni minimalizmu i wielbicielka polskich produktów, a szczególnie polskiej branży fashion. Współorganizatorka pierwszego finału Fashion Revolution na Śląsku. Lubi radiową „Trójkę”, koncerty i herbatę jaśminową.

Katarzyna Kanturska

Projektantka odzieży specjalizująca się w koordynacji produkcji odzieży dla małych marek modowych z naciskiem współpracę z dostawcami i wykonawcami dbającymi o udokumentowane pochodzenie surowców oraz przestrzegającymi praw pracowniczych.

Fashion designer specializing in production management for upcoming brands. Cooperation with suppliers and manufacturers taking care about the sustainable sourcing and worker’s rights is what she is paying her attention to.

Kamila Anselm

Kamila works as a freelance marketing consultant for fashion brands.

Kamila pracuje jako niezależny konsultant do spraw marketingu dla marek branży mody.

Latest Blogs from Poland

view more