We Are
Fashion Revolution
Czech Republic

Módní průmysl je druhým nejšpinavějším průmyslem, ať už z hlediska znečistění pitné vody nebo produkce skleníkových plynů, které vedou ke klimatickým změnám. Současný systém, tzv. systém fast fashion, kdy je naše oblečení vyráběno rychle a levně, je z dlouhodobého hlediska zcela neudržitelným jevem ať už  se jedná o otázku zneužívání pracovní síly v zemích třetího světa, nadlimitního užívání přírodních zdrojů, které naše planeta nabízí nebo problematiku narůstajícího množství textilního odpadu.

Každý den se primárně rozhodujeme o třech věcech, co budeme jíst, jak se dopravíme z místa na místo a co si vezmeme na sebe. Oblékat se, je naší primární potřebou.

Je třeba si však uvědomit, že oblečení nepadá z nebe, že každý oděv má svůj příběh a my se tím, že ten oděv nosíme, chtě nechtě, stáváme toho příběhu součástí.

Přijmeme zodpovědnost za svoje spotřební zvyklosti, zajímejme se a těšme se společně z módního průmyslu, který je krásný nejen navenek, ale i uvnitř.

FASHION REVOLUTION je mezinárodní kampaň, která vznikla v Londýně v přímé reakci na pád bagladéšské oděvní továrny Rhana Plaza, 24. 4. 2013, v jejíchž troskách zahynulo 1130 lidí a více než 2500 tisíce lidí bylo zraněno.

Kampaň usiluje o lepší a transparentnější módní průmysl a připomíná fakt, že jsme to právě my, spotřebitelé, kdo mohou módu měnit směrem k uvědomělejší a životu příznivější aktivitě.

FASHION REVOLUTION WEEK (24. – 30. 4. 2017) je pak událostí, kdy si pád bangladéšské oděvní továrny připomínáme. Spotřebitelé po celém světě spojují své síly a v oblečení naruby sdílejí své fotky přes sociální sítě a prostřednictvím hashtagu #whomademyclothes vyzývají oděvní značky k transparentnosti a trvají na odpovědi. Oděvní firmy, které se nezdráhají informovat o podmínkách výroby svého oblečení oproti tomu sdílejí fotky ze své produkce s hashtagem #imadeyourclothes a ukazují tak svým zákazníkům, kdo jejich oblečení vyrábí.

PŘINÁŠÍME MYŠLENKU FASHION REVOLUTION DO ČESKÉ REPUBLIKY
a téma zodpovědného módního průmyslu prostřednictvím svých celoročních aktivit popularizujeme. Neustále hledáme cesty, jak spotřebitelům problematiku neagresivní formou přiblížit, neservírovat jim vše polopatě, ale nechat na nich, ať se na základě obdržených informací sami rozhodnou a poskládají pro sebe nejpříznivější model toho, jak být na poli módy, kterou všichni tak milujeme, zodpovědnějšími.

Jako svoji klíčovou aktivitu vnímáme edukační činnost na základních a středních školách.

Současně realizujeme náš nový projekt Příběh skříně. 

Myšlenkou projektu je snaha zachytit nositele a jeho milovaný oděv. Oděv, který často nosí, evokuje mu situace v něm prožité, díky čemuž s každým jeho obléknutím současně obléká i neprůstřelnou vrstvu vzpomínek.

Projekt reaguje na současnou nesmyslnou textilní nadvýrobu a následnou nadspotřebu, kdy je dnes oblečení často vnímáno pouze jako spotřební zboží, jednoúčelová položka a v mnoha případech nakupováno impulsivně vlivem jeho stále klesající ceny. Ke svému oblečení dnes zřídkakdy chováme nějaký vztah, nestaráme se o něj a odkládáme ho stejně tak rychle jako si je pořizujeme, čímž přispíváme ke stale narůstajícímu problému textilního odpadu.

Projekt Příběh skříně si klade za cíl motivovat spotřebitele k tomu, aby do svého šatníku ve větší míře znovunavrátil oděvy, kterých si váží a které má rád. Věříme, že každý z nás doma najde oděv, oděv, který miluje a je tak jeho nedílnou součástí právě kvůli příběhu, který ho doprovází. Chceme tyto příběhy znát a inspirovat se jimi navzájem. A stavět lepší módní svět.

Chceme informovat, inspirovat a pozitivně motivovat ke změnám.

Vše je o dlouhodobém procesu vzdělávání a začleňování malých změn do našich každodenních životů.

Je to společná práce nás všech.

JAK SE DO KAMPANĚ ZAPOJIT:

  • SDÍLEJTE SVOJI FOTKU V OBLEČENÍ NARUBY PŘES SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  1. Vyfoťte se v oblečení naruby tak, aby byl vidět štítek se jménem dané oděvní značky.
  2. Fotku nahrajte na sociální sítě v průběhu Fashion Revolution Week 24. – 30. 4. 2017
  3. Označte fotku Dear @značka I really want to know #whomademyclothes
  4. Ujistěte se, že je daná značka dobře označena tak, aby pro ni byl Váš příspěvek viditelný a ukažte tak, že Vás zajímá, v jakých podmínkách a kým bylo dané oblečení ušito.
  • SLEDUJTE NAŠE AKTIVITY NA našem Facebooku a Instagramu a sdílejte společně s námi myšlenku zodpovědného módního průmyslu v průběhu celého roku.

CHCETE S NÁMI SPOLUPRACOVAT?
CHCETE NÁS PODPOŘIT?

KONTAKTUJTE NÁS na veronika.blabla@centrum.cz nebo vyplňte kontaktní formulář.

DĚKUJEME, ŽE JSTE S NÁMI.

 

Country Co-ordinator

Country Team

Latest Blogs from Czech Republic

view more