We Are
Fashion Revolution
Czech Republic

24. dubna 2013 se v Bangladéši zřítila oděvní továrna Rhana Plaza, ve které se šilo oblečení pro známé fast fashion oděvní značky. V troskách budovy zahynulo 1130 lidí a 2500 dalších bylo zraněno. Toto neštěstí dalo vzniknout globálnímu hnutí Fashion Revolution.

Fashion Revolution je mezinárodní kampaň, do které je k dnešnímu dni zapojeno 92 zemí z celého světa včetně České republiky. Kampaň přináší informace o tom, jakým způsobem funguje dnešní módní průmysl a současně zkoumá naše konzumní zvyklosti. Jak a kde se dnes naše oblečení vyrábí? Jak módu nakupujeme, jak ji užíváme a jak ji odkládáme? A k jakým situacím to vede v globálním měřítku?

Tým Fashion Revolution Česká republika popularizuje téma zodpovědného módního průmyslu a neustále hledá cesty, jak spotřebitelům problematiku neagresivní formou přiblížit. Nechává ovšem na nich, ať se na základě obdržených informací sami rozhodnou a poskládají pro sebe nejpříznivější model toho, jak být na poli módy zodpovědnější.

Chceme informovat, inspirovat a pozitivně motivovat ke změnám.

JAKÉ JSOU NAŠE AKTIVITY?

Rozšiřujeme povědomí o problematice současného fungování módního průmyslu a jeho negativních dopadech na životní prostředí a společnost. Pořádáme vzdělávací interaktivní workshopy pro základní a střední školy, širokou veřejnost, ale i módní profesionály, věnujeme se tématu snižování textilního odpadu.

  1. Fotky v oblečení naruby sdílené na sociálních sítích jsou typickým znakem kampaně. Jejich největší počet zaznamenáváme každoročně během celosvětové události Fashion Revolution Week, která probíhá vždy v dubnu kolem výročí pádu oděvní továrny Rhana Plaza. Spotřebitelé prostřednictvím těchto fotek a hashtagu #whomademyclothes spojují své síly, vyzývají oděvní značky k transparentnosti a trvají na odpovědi. Oděvní firmy, které se nezdráhají informovat o podmínkách výroby svého oblečení, v reakci na to sdílejí fotky ze své produkce s hashtagem #imadeyourclothes a ukazují tak svým zákazníkům, kdo jejich oblečení vyrábí.

Ptejte se společně s námi. Při každém nákupu, u každého nově pořízeného kousku… Kde se vzal a kdo ho šil?

  1. Vyfoťte se v oblečení naruby tak, aby byl vidět štítek se jménem dané oděvní značky.
  2. Fotku nahrajte na sociální sítě
  3. Označte fotku DEAR @MANGO I REALLY WANT TO KNOW #WHOMADEMYCLOTHES?
  4. Ujistěte se, že je daná značka dobře označena tak, aby pro ni byl Váš příspěvek viditelný. Ukážete tak, že Vás zajímá, v jakých podmínkách a kým bylo dané oblečení ušito.

 2. PŘÍBĚH SKŘÍNĚ

Příběh skříně je dlouhodobý projekt týmu Fashion Revolution ČR. Myšlenkou projektu je snaha zachytit nositele a jeho oděv. Oděv, který má z nějakého důvodu rád, evokuje mu situace v něm prožité, připomíná konkrétní osobu, konkrétní místo. Jeho obléknutím si vždy současně obléká i neprůstřelnou vrstvu vzpomínek. Projekt reaguje na současnou nesmyslnou textilní nadvýrobu a následnou nadspotřebu.

3. EDUKATIVNÍ WORKSHOP SKUTEČNÁ CENA LEVNÉ MÓDY

Cílová skupina: 13+ ( žáci 8. a 9. třídy ZŠ, studenti SŠ)

Časová dotace: 90 minut – dvě vyučovací hodiny

Základní úvod do problematiky módního průmyslu. Na příběhu životního cyklu jednoho kusu oděvu je žákům/studentům přiblížen současný problém tzv. rychlé módy. Z čeho a jak se dnes naše oblečení vyrábí a jak souvisí naše napěchované šatníky s klimatickými změnami?

Témata první části: spotřeba a znečištění vody, používání chemikálií, pracovní podmínky v zemích třetího světa, fenomén Influencers = Fashion Revolution a její aktivity na sociálních sítích – jak může Facebook nebo Instagram napomoci v dnešní digitální době k řešení výše zmíněných problémů

Témata druhé části: naše spotřební zvyklosti, jak módu nakupujeme, užíváme a odkládáme, problematika textilního odpadu, proč je důležité mít ke svému obleční vztah, příklady dobré praxe, Fashion Revolution kvíz s odměnou pro vítěze.


Fashion revolution ČR považuje za klíčové, soustředit se v rámci svých vzdělávacích aktivit primárně na mladé lidi, kteří budou za několik let tvořit většinu ekonomicky aktivního obyvatelstva. Naše workshopy jsou interaktivní, propojené se sociálními médii a reflektují aktuální celospolečenské trendy. Dávají věci do souvislostí a rozvíjejí schopnost žáků a studentů uvědomit si možné důsledky spotřebních zvyklostí. Současně je pak prostřednictvím pozitivních příkladů z praxe inspirují a motivují k tomu, že jsou to právě oni, kdo mohou věci měnit.”

 Veronika Blabla Hubková, koordinátorka Fashion Revolution ČR

V PŘÍPADĚ ZÁJMU O USPOŘÁDÁNÍ WORKSHOPU NA VAŠÍ ŠKOLE NEBO V RÁMCI VÁMI PLÁNOVANÉ AKCE NÁS PROSÍM KONTAKTUJTE NA veronika.blabla@centrum.cz


SPOUŠTÍME FUNDRAISING

…Mecenášství je pro nás zcela nový svět. Svět založený na vzájemném respektu a uznání, který je v dnešní době tvrdého byznysu oslavou lidského charakteru…

Dává Vám naše práce smysl? Staňte se ambasadory myšlenky Fashion Revolution. Díky Vašim příspěvkům můžeme lépe plánovat aktivity a veškeré dlouhodobé projekty.

Na nadcházející podzim 2017 a jaro 2018 plánujeme osvětové přednášky, promítání, DIY workshopy, výstavní pop-upy, swapy, instalace ve veřejném prostoru. To vše s jediným cílem, vytáhnout téma zodpovědného módního průmyslu více na světlo. Chceme vyrazit ven z Prahy i do menších města a obcí. Pomozte nám zrealizovat naše smělé plány Fashion Revolution na cestách.

CHCI PŘISPĚT NA AKTIVITY FASHION REVOLUTION

Děkujeme!

Oslavujeme filantropii jakéhokoli rozměru, ke všem obdrženým prostředkům přistupujeme s pokorou, vděkem a v plné míře využíváme k naplňování neziskových cílů, což můžete sledovat na našem trasparentním účtu.

CHCETE S NÁMI SPOLUPRACOVAT?
CHCETE NÁM NĚCO SDĚLIT?

KONTAKTUJTE NÁS na veronika.blabla@centrum.cz nebo vyplňte kontaktní formulář.

DĚKUJEME, ŽE JSTE S NÁMI.

 

Country Co-ordinator

Country Team

Latest Blogs from Czech Republic

view more