We Are
Fashion Revolution
Czech Republic

24. dubna 2013 se v Bangladéši zřítila oděvní továrna Rhana Plaza, ve které se šilo oblečení pro známé fast fashion oděvní značky. V troskách budovy zahynulo 1130 lidí a 2500 dalších bylo zraněno. Toto neštěstí dalo vzniknout globálnímu hnutí Fashion Revolution.

Fashion Revolution je mezinárodní kampaň, do které je k dnešnímu dni zapojeno 92 zemí z celého světa včetně České republiky. Kampaň přináší informace o tom, jakým způsobem funguje dnešní módní průmysl a současně zkoumá naše konzumní zvyklosti. Jak a kde se dnes naše oblečení vyrábí? Jak módu nakupujeme, jak ji užíváme a jak ji odkládáme? A k jakým situacím to vede v globálním měřítku?

Tým Fashion Revolution Česká republika popularizuje téma zodpovědného módního průmyslu a neustále hledá cesty, jak spotřebitelům problematiku neagresivní formou přiblížit. Nechává ovšem na nich, ať se na základě obdržených informací sami rozhodnou a poskládají pro sebe nejpříznivější model toho, jak být na poli módy zodpovědnější.

Chceme informovat, inspirovat a pozitivně motivovat ke změnám.

JAKÉ JSOU NAŠE AKTIVITY?

  1. FASHION REVOLUTION WEEK (24. – 30. 4. 2017) je událostí, kdy si každoročně připomínáme pád bangladéšské oděvní továrny. Spotřebitelé po celém světě spojují své síly a v oblečení naruby sdílejí své fotky přes sociální sítě a prostřednictvím hashtagu #whomademyclothes vyzývají oděvní značky k transparentnosti a trvají na odpovědi. Oděvní firmy, které se nezdráhají informovat o podmínkách výroby svého oblečení, v reakci na to sdílejí fotky ze své produkce s hashtagem #imadeyourclothes a ukazují tak svým zákazníkům, kdo jejich oblečení vyrábí.

JAK SE SE ZAPOJIT?:

  • SDÍLEJTE SVOJI FOTKU V OBLEČENÍ NARUBY PŘES SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  1. Vyfoťte se v oblečení naruby tak, aby byl vidět štítek se jménem dané oděvní značky.
  2. Fotku nahrajte na sociální sítě v průběhu Fashion Revolution Week 24. – 30. 4. 2017
  3. Označte fotku DEAR @ZARA I REALLY WANT TO KNOW #WHOMADEMYCLOTHES?
  4. Ujistěte se, že je daná značka dobře označena tak, aby pro ni byl Váš příspěvek viditelný. Ukážete tak, že Vás zajímá, v jakých podmínkách a kým bylo dané oblečení ušito.

 2. PŘÍBĚH SKŘÍNĚ

Příběh skříně je dlouhodobý projekt týmu Fashion Revolution ČR. Myšlenkou projektu je snaha zachytit nositele a jeho milovaný oděv. Oděv, který často nosí a který mu evokuje situace v něm prožité, a tak si pokaždé současně obléká i neprůstřelnou vrstvu vzpomínek. Projekt reaguje na současnou nesmyslnou textilní nadvýrobu a následnou nadspotřebu.

Chceme motivovat spotřebitele k tomu, aby do svého šatníku ve větší míře znovunavrátil oděvy, kterých si váží a které má rád. Věříme, že každý z nás doma najde oděv, který miluje a který je jeho nedílnou součástí právě kvůli příběhu, jenž ho doprovází. Chceme tyto příběhy znát a inspirovat se jimi navzájem. A stavět lepší módní svět.

Více informací o projektu a možné zapojení i Vaší školy najdete zde: Příběh skříně

3. EDUKATIVNÍ WORKSHOP SKUTEČNÁ CENA LEVNÝCH KALHOT

CÍLOVÁ SKUPINA: 8. – 9. třída ZŠ, 1. – 2. ročník SŠ

Interaktivní workshop Skutečná cena levných kalhot seznamuje studenty prostřednictvím životního cyklu jedněch džínů se současným systémem fungování módního průmyslu. Z čeho a jak se dnes naše oblečení vyrábí a jak souvisí naše napěchované šatníky s klimatickými změnami? Workshop přináší základní informace o dané problematice, motivuje studenty k zamyšlení a současně jim nastiňuje možnosti toho, jak oni sami mohou do budoucna přispět k tomu, aby se móda stala uvědomělejší a životu příznivější aktivitou než jakou je dnes.

VÍCE INFORMACÍ O WORSHOPU NAJDETE ZDE: SKUTEČNÁ CENA LEVNÝCH KALHOT

V PŘÍPADĚ ZÁJMU O USPOŘÁDÁNÍ WORKSHOPU NA VAŠÍ ŠKOLE NEBO V RÁMCI VÁMI PLÁNOVANÉ AKCE NÁS PROSÍM KONTAKTUJTE NA veronika.blabla@centrum.cz

  • SLEDUJTE NAŠE AKTIVITY NA našem Facebooku a Instagramu a sdílejte společně s námi myšlenku zodpovědného módního průmyslu v průběhu celého roku.

CHCETE S NÁMI SPOLUPRACOVAT?
CHCETE NÁS PODPOŘIT?

KONTAKTUJTE NÁS na veronika.blabla@centrum.cz nebo vyplňte kontaktní formulář.

DĚKUJEME, ŽE JSTE S NÁMI.

 

Upcoming Events

view more

Country Co-ordinator

Country Team

Latest Blogs from Czech Republic

view more